EKRAN LED vs VIDEOWALL
# Digital Signage: Nowoczesny Przekaz Cyfrowy w Przestrzeni Publicznej
Przekaz cyfrowy na dobre rozgościł się w przestrzeni publicznej. Materiały informacyjne i reklamowe prezentowane są w galeriach handlowych, urzędach, restauracjach, placówkach finansowych, zewnętrznych billboardach i na elewacjach budynków. Wszędzie tam, gdzie pojawiają się ludzie, do których mogą dotrzeć określone treści video.
## Wybór Formatów Ekranów w Digital Signage
Formaty ekranów wykorzystywanych w systemach Digital Signage zależne są od wielu czynników, a w szczególności określonych budżetów, dostępnej przestrzeni oraz odległości obserwacji. Ta ostatnia zależność decyduje o doborze rozdzielności obrazu, która wpływa na jego jakość, wyrazistość a co za tym idzie, pozytywny odbiór, dłuższą i bardziej skupioną uwagę.
### Ekrany Wewnątrz pomieszczeń
W kategorii większych przestrzeni in-door, czyli wewnątrz pomieszczeń, dostępnych dla masowego odbiorcy, mamy najczęściej do czynienia z wyborem pomiędzy rozwiązaniem Videowall, czyli ścianą zbudowaną z układu wąsko-ramkowych monitorów wielkoformatowych, najczęściej w rozmiarach 46” i 55”, w układach np. 2×2 lub 3×3 a ekranem w technologii diod LED-owych.
### Wybór Ekranów
Na jaki więc ekran powinna zdecydować się np. sieć handlowa, która chce w efektowny i efektywny sposób dotrzeć do potencjalnego klienta? Pamiętajmy bowiem, że dobranie optymalnego sprzętu do prezentowania przygotowanych przez profesjonalistów treści, jest równie istotne, jak sam pomysł na udaną kampanię reklamową oraz jakość prezentowanych materiałów.
### Videowall z Ekranów LCD
W ekranach LCD, tworzących typowy dzisiaj Videowall, stosowane są coraz węższe ramki. Już w standardzie spotykamy 3,5mm(po połączeniu obu krawędzi). Nie brakuje jednak rozwiązań redukujących odstępy między wyświetlaczami do wartości poniżej 1mm. Sprawia to, że przerwy są prawie niewidoczne i nie przeszkadzają w odbiorze obrazu.
Monitory stosowane w ścianach video-wall są z reguły energooszczędne, a co za tym idzie, tańsze w eksploatacji. Wyświetlacze tworzące Videowall zapewniają też wysoką rozdzielczość, najczęściej w standardzie Full HD (1290×1080). Do tego warto wspomnieć, że ekrany LCD, przy porównywalnych parametrach, mają niższe ceny niż ekrany LED, co przy samym zakupie jest rozwiązaniem bardziej budżetowym.
### Ekrany LED
Ekrany LED oferowane są w standardach rozdzielczości uzależnionych od pixel pitch, czyli odległości pomiędzy sąsiadującymi diodami. Najbardziej popularne „plamki” w przestrzeniach wewnętrznych to P4 (4mm pomiędzy diodami) do 2,5 (2,5mm pomiędzy diodami). Oferowane urządzenia mają też plamki niższe, np. 0,88mm, ale te rozwiązania są aktualnie bardzo drogie i czynnik ekonomiczny powoduje, że nie są jeszcze wykorzystywane na masową skalę.
Szczególną rolę gra tutaj wspomniana wcześniej odległość obserwacji. Przyjmuje się w uproszczeniu, że optymalna odległość wyrażana w metrach, nie powinna być niższa niż wartość plamki. Dlatego też w galeriach handlowych stosowany jest najczęściej standard P4. Takie rozwiązanie uważane jest za optymalne połączenie ekonomiki produktu oraz jakości obrazu, determinowanego w dużej mierze przez rozdzielczość. Coraz częściej jednak inwestorzy decydują się na pixel pitch o wartości 3,2mm lub mniejszej. Dzieje się tak dlatego, że produkty te stają się coraz bardziej masowe, a co za tym idzie, ich cena spada.
### Elastyczność i Żywotność Rozwiązań LED
Ogromną zaletą rozwiązań typu LED jest możliwość praktycznie dowolnego wykorzystania przestrzeni. Ekrany LED to produkty modułowe, gdzie wielkość pojedynczej matrycy LED o wymiarach np. 256 x 256 mm lub nawet 128 x 128 mm jest jedynym ograniczeniem aranżacji powierzchni wyświetlających.
Daje to znacznie większą elastyczność wyboru w porównaniu do monitorów, których wymiary są z definicji dużo większe.
Łączenie ściany LED jest w zupełności bezszwowe a ranty możemy uzupełnić estetycznie wyglądającą blendą, odpowiadającą materiałowo i kolorystycznie projektowi całej przestrzeni.
Trzeba też zaznaczyć, że ekrany LED mają dużo większą żywotność – standardy niezawodności deklarowane przez producentów sięgają 100 tys. godz. Tak więc wracając do ekonomiki produktu, warto też koszty inwestycji kalkulować całościowo.
### Wybór Dostawców Ekranów LED
Ekrany LED są produktem jednorodnym, gdzie wymiana pojedynczego modułu LED (w przypadku fizycznego uszkodzenia lub wystąpienia wypalonych pixeli) jest bardzo łatwa. Producenci z reguły zapewniają tzw. bufor serwisowy, z tej samej serii produkcyjnej. W tym przypadku uszkodzenia monitora po kilku latach eksploatacji, przywrócenie pierwotnych właściwości Videowall jest dużo bardziej kłopotliwe. Zazwyczaj nie jesteśmy w stanie zastąpić uszkodzonego urządzenia ekranem, który można skalibrować z pozostałymi, jeszcze w miarę sprawnymi.
Należy jednak pamiętać, żeby przygotowując się do inwestycji w ekrany reklamowe typu LED, sięgać po rozwiązania sprawdzonych dostawców. Tacy producenci gwarantują określoną ciągłość dostaw oraz powtarzalność produktu, a w przypadku awarii umożliwią odpowiedni serwis i dostępność części zamiennych. Na rynku funkcjonuje wiele podmiotów oferujących ekrany LED, począwszy od producentów znanych ze sprzedaży markowych monitorów wielkoformatowych, poprzez firmy zajmujące się lokalną asemblacją, czyli składaniem urządzeń z części pochodzących z fabryk lokowanych w Chinach. W tej drugiej kategorii również nie brakuje firm sprawdzonych, z wieloletnią już tradycją, mogących pochwalić się bogatym portfelem referencji.